O imprezie

16. edycja najważniejszej imprezy biegowej w Krakowie, jednej z największych w Polsce, zaliczanej do Korony Maratonów Polskich, zorganizowana zostanie 30 kwietnia 2017 roku. Po raz czwarty z rzędu, start i meta 16. PZU Cracovia Maraton usytuowane będą na krakowskim Rynku Głównym. Zgodnie z hasłem imprezy: „z historią w tle”, uczestnicy maratonu przebiegną obok wielu wspaniałych zabytków podwawelskiego grodu.

Organizowany od 2002 roku Cracovia Maraton to jedna z najpopularniejszych imprez biegowych w Polsce. Jest to też najbardziej międzynarodowy spośród wszystkich polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy. W dotychczasowych edycjach Cracovia Maraton gościliśmy biegaczy z 55 krajów.

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie prowadzi projekt najbardziej prestiżowej nagrody dla maratończyków – Korony Maratonów Polskich. Aby uzyskać tytuł zdobywcy Korony Maratonów Polskich, należy ukończyć pięć maratonów: Maraton Dębno, Cracovia Maraton, Maraton Wrocławski, Maraton Warszawski i Poznań Maraton w ciągu 24 miesięcy, licząc od daty pierwszego ukończonego maratonu. Liczba osób odznaczonych medalem Korony Maratonów Polskich stale wzrasta i wynosi obecnie blisko 7500 (stan na grudzień 2016).

Rywalizacja na dystansie 42 km i 195 m po raz kolejny będzie zwieńczeniem Krakowskich Spotkań Biegowych. Trzydniowe święto biegania rozpocznie się piątkowym (28 kwietnia) biegiem nocnym na 10 km, czyli Nocną Dychą z Wawelem. W sobotę (29 kwietnia) zorganizowane zaś zostaną: Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego (4,2 km) oraz Cracovia Maraton na Rolkach z Radiem ESKA (pełny dystans maratoński). Po raz pierwszy Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego i Cracovia Maraton na Rolkach zorganizowano podczas V edycji Cracovia Maraton, w 2006 roku. Mini Cracovia Maraton odbywa się dla uczczenia pamięci triumfatora IV edycji imprezy, który jako pierwszy (i jedyny dotychczas) Polak wygrał Cracovia Maraton, a dwa tygodnie później tragicznie zginął w wypadku drogowym.

W przeddzień zmagań na trasie maratonu – w sobotę na Błoniach Krakowskich odbędą się również biegi dla najmłodszych (3-11 lat) w ramach Bonarka Mini Mini Cracovia Maraton. Na uczestników i kibiców będą czekały też liczne atrakcje i animacje, w tym zabawy sportowe dla dzieci

W niedzielę, 30 kwietnia na trasę 16. PZU Cracovia Maraton wyruszą także zawodnicy niepełnosprawni na wózkach. Na krakowski maraton przyjeżdża najliczniejsza w Polsce grupa sportowców startujących w kategoriach Hand Bike, Rim Push i Active Wheelchair.

Po rozpoczęciu zmagań maratończyków, 30 kwietnia na Rynku Głównym zorganizowane zostaną również zawody dla zwolenników sportowej rywalizacji na wesoło – Bieg w Krawacie (1 km) i Bieg w Szpilkach 150 m).